Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyJižní MoravaMoravskoslezskoTřeboňskoUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN

skočit na navigaci | skočit na obsah


UNES&CO.: nepřihlášený
Přihlásit
výběr jazyka: cn cz de en es fr it jp nl pl ru

Brno.
fotografie: předchozí | další


nahoru ^


Brno - Prohlídka města 2

Mapa prohlídky.

V turistické sezoně, od května do září, se konají každou středu pravidelné prohlídky města s průvodcem (v 10.00 a 14.00 hod.). Zájemci se scházejí v Radnické ulici 8 u informačního centra. Součástí prohlídky, která trvá asi 2–3 hodiny je: objekt Staré radnice (1) (vyhlídková věž duben – září), Denisovy sady (2), katedrála sv. Petra a Pavla (3), Zelný trh s barokní kašnou Parnas; sloup Nejsvětější trojice; objekt divadla Reduta (4), kostel Nalezení sv. Kříže (5), náměstí Svobody s Morovým sloupem; Kleinův palác; Dům pánů z Lipé (6) (vyhlídková terasa s výtahem celoročně), kostel sv. Jakuba (7), kostel sv. Tomáše (8). Tuto prohlídku si můžete objednat i v jiné dny, ale pouze po předchozí domluvě. V rámci průvodcovských služeb si můžete objednat i společný oběd, večeři nebo společnou přepravu. Na přání jsou možné jednotlivé prohlídky podle požadavků klientů.

Možná nevíte, že…

  • Když se řekne v Brně hrad, vybaví se nám jen Špilberk. Ale Brno mívalo hrady dokonce tři. První je ovšem zahalen rouškou tajemství. Jeho podobu ani umístění neznáme, i když právě on má pro dějiny Brna zcela zásadní význam. Zmiňuje se o něm už Kosmas (1045–1125) ve své kronice, která se považuje za vůbec první věrohodnou písemnou zmínku o Brně vůbec.
  • Proč na Petrově zvoní zvony poledne už v jedenáct? Mnozí turisté, kteří procházejí poledním Brnem, nad tím jen nechápavě kroutí hlavou. Příčinou tohoto zvonění bylo obléhání města roku 1645 Švédy, kteří byli přesvědčeni, že ho dobudou za méně jak týden. A ono nic. Armáda byla před Brnem už čtvrtý měsíc, a proto velitel Torstenson rozhodl naposledy udeřit 15. srpna, a než na Petrově budou zvonit poledne, musí Brno obsadit. Jestli ne, odtáhne. Hospodský, který Švédy obsluhoval, vyslechl jejich plán a okamžitě ho sdělil obráncům. Ráno začala bitva, a když už začali Švédové prorážet hradby a dostávat se do města, velitel obrany generál Souches poslal zvoníka na svatopetrský chrám zvonit poledne. Bylo právě jedenáct hodin, když zazněl zvon, který ohlašoval poledne. Švédové přestali bojovat, a než nastala noc, byli pryč. Brno bylo zachráněno a od těch dob se na Petrově zvoní poledne už v jedenáct.

nahoru ^ | tisk | komentovat

Viewed 1908 times