Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyJižní MoravaMoravskoslezskoTřeboňskoUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN

skočit na navigaci | skočit na obsah


UNES&CO.: nepřihlášený
Přihlásit
výběr jazyka: cn cz de en es fr it jp nl pl ru

Holašovice.
fotografie: předchozí | další


nahoru ^


Holašovice - Prohlídka obce 2

Mapa prohlídky.

Chcete-li se podrobněji seznámit s architekturou a slohem ve stylu „Selské baroko“, máme pro vás tip na prohlídku. Začít můžeme v bývalé škole - dnes infocentrum (1) zhlédnutím výstavy o dějinách Holašovic. Vlastní prohlídku návsi můžeme začít kdekoli. Ale protože žádná z památkově chráněných budov není přístupná veřejnosti, můžeme si alespoň říci něco o dvoudispozičním řešení většiny stavení. Jednalo se o to, že do každé budovy se vstupovalo předsíní, která rozdělovala budovu na obytnou a hospodářskou část. Přidanou hodnotou takového statku býval zpravidla „výměnek“, který obývali rodiče hospodáře, sýpka a dále pak chlévy, mlat, stodola a podobně. Uprostřed budov byl dvůr a stavení byla v místě směřujícím do návsi spojena branou (viz Selské muzeum (2). Před domy uvidíme různé předzahrádky, vahadla a studny. Ústředním motivem návsi je kaple z roku 1755 (3). Opodál stojící kříž byl vysvěcen až v roce 1935. Holašovicemi také prochází několik značených turistických tras, jako Holašovická vyhlídka (Skalka - Střední Hora - Svelhan - Kluk) nebo naučná stezka Brložkem a cyklotrasa Blanský les. Výletní trasy nás dovedou například na Dívčí Kámen, Klet, do kláštera Zlatá Koruna, Českého Krumlova nebo do okolních vesnic s mimořádně cennou lidovou architekturou.

Možná nevíte, že…

Jak sám název vesnice napovídá, toto místo osídlili Holasici, jinak řečeno, poddaní jistého Holase, od kterého bylo později odvozeno také jméno Holašovice. Každoročně se tu předposlední víkend v červenci konají „Selské slavnosti“. Tento typický staročeský jarmark přináší především ukázky více než 230 tradičních i netradičních řemesel z Čech, Moravy a Slovenska s bohatým doprovodným kulturním programem.

nahoru ^ | tisk | komentovat

Viewed 4679 times