Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyJižní MoravaMoravskoslezskoTřeboňskoUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN

skočit na navigaci | skočit na obsah


UNES&CO.: nepřihlášený
Přihlásit
výběr jazyka: cn cz de en es fr it jp nl pl ru

Holašovice.
fotografie: předchozí | další


nahoru ^


Holašovice - Turistické programy

Holašovice jsou zmiňovány již v polovině 13. století, v době kolonizace jihočeského pohraničí. Obec zažila dvě těžké rány. První v 16. století, kdy bezmála všichni původní čeští obyvatelé podlehli moru. Ale téměř okamžitě byla osídlena novými německými osadníky. Podruhé to bylo na počátku druhé světové války, kdy se naplnily snahy místního německého obyvatelstva o připojení obce k říšskému území. V roce 1946 započal nucený odsun, který postihl většinu obyvatel německé národnosti. Na uprázdněná stavení přišlo české obyvatelstvo z vnitrozemí, které mnoho nestavělo, spíše jen opravovalo a udržovalo stávající fond. Na Seznam UNESCO tak mohl být v roce 1998 zapsán téměř zcela dochovaný středověký systém obytných domů a sýpek.

Vesnická rezervace

Holašovice jsou výjimečně dobře zachovaným příkladem tradiční středoevropské vesnice. Na středověkém půdorysu se tu dochovalo množství kvalitních venkovských staveb z 18. a 19. století ve stylu známém jako "jihočeské selské baroko".

Informační střediska

nahoru ^ | tisk | komentovat

Viewed 3428 times