Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyJižní MoravaMoravskoslezskoTřeboňskoUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN

skočit na navigaci | skočit na obsah


UNES&CO.: nepřihlášený
Přihlásit
výběr jazyka: cn cz de en es fr it jp nl pl ru

Kroměříž.
fotografie: předchozí | další


nahoru ^


Kroměříž - Prohlídka města

Kroměříž byla založena jako tržní osada na křižovatce obchodních cest. V době církevní kolonizace na počátku 12. století se stala majetkem olomouckých biskupů. Na město byla povýšena ve druhé polovině 13. století, ale náboženské války 14. století zasadily městu ničivé rány. Po roce 1848, kdy se zde konal ústavodárný říšský sněm, nastává období, pokroku, který vynesl město k nejvyšším metám duchovní kultury a umění. Je zajímavá nejen svou historií či architekturou, ale také okolní přírodou, která nabízí celou řadu možností, jak zde trávit volný čas. Každoročně se stává dějištěm nejrůznějších hudebních festivalů, výstav, konferencí a kongresů. Na seznam UNESCO byly zahrady a zámek v Kroměříži zapsány v roce 1998.

Prohlídku města můžete zahájit v informačním centru na Velkém náměstí, odkud se vydáte k Arcibiskupskému zámku. Kromě prohlídkových okruhů můžete navštívit obrazárnu nebo zámeckou věž s vyhlídkou. Ze zámku projdete kolem Arcibiskupských vinných sklepů do zámeckých zahrad. Procházka parkem nebo projížďka na lodičkách jen umocní vaše zážitky. Po krátké zastávce v Biskupské mincovně se vydáte do Květné zahrady, kde vás čeká unikátní barokní zahradní architektura s barevnými květinovými ornamenty a Kolonáda se sochami z antické historie. Odtud se můžete vrátit zpět do centra na Velké náměstí.

Arcibiskupský zámek patří k nejvýznamnějším památkám města. V roce 1995 byl prohlášen národní kulturní památkou a v roce 1998 zapsán na seznam UNESCO. Historie zámku je úzce spjata s olomouckými biskupy a arcibiskupy, kteří ho využívali jako letního sídla. Unikátním prostorem zámku je pak Sněmovní sál, kde se roku 1848 konal ústavodárný říšský sněm rakouských národů.

Podzámecká zahrada bývala původně zahradou plnou ovoce, zeleniny a květin. Díky přestavbě na okrasnou zahradu se stala jedinečným krajinářským parkem o rozloze 64 hektarů. Rybníky, vodoteče, romantické stavby, vzácné stromy i koutek živé přírody vytvářejí pohodu, dnes tolik potřebnou.

Květná zahrada vznikla v důsledku obnovy města, zničeného třicetiletou válkou. Libosad, italská zahrada postavená italskými architekty za hradbami města pro potěchu všech, má rozlohu 16 hektarů. Najdete tu mimo jiné cesty ve vysokých špalírech, galerii antických soch nebo Čestný dvůr, uzavřený ze stran velkými skleníky s tropickou a subtropickou flórou.

Kroměřížské kostely jsou dokladem sounáležitosti historie a církevního umění. Stavitelství vrcholného baroka na Moravě představuje kostel sv. Jana Křtitele a barokní je i kostel Nanebevzetí bl. Panny Marie. Kostel sv. Mořice na Sojanově náměstí je původně gotickou stavbou ze 13. století. Pravoslavný je kostel svatých Cyrila a Metoděje a za zmínku stojí i kaple sv. Cyrila a Metoděje v areálu Psychiatrické léčebny.

Lunety Maxe Švabinského najdete v areálu bývalého františkánského kláštera, nyní hotelu Octárna, kde jsou zpřístupněny čtyři Švabinského mozaikové lunety. Původně byly určeny pro výzdobu lodžie průčelí Národního divadla v Praze. Jednotlivé lunety se tematicky vztahují k významným událostem české historie.

Synagoga a židovský hřbitov v Holešově je téma pro rodinný výlet. Absolvovat jej můžete vlakem nebo po nenáročné cyklotrase. Tady na vás čeká svého druhu unikátní památka v České republice - Šachova synagoga, postavené po roce 1560 a židovský hřbitov s 1500 náhrobky.

Svatý Hostýn může být cílem výletu, například autem. Z Bystřice pod Hostýnem pak vyjedete autobusem nebo vystoupáte pěšky k nejvýše postavenému poutnímu místu na Moravě, kde stojí barokní chrám Nanebevzetí Panny Marie. Poutní místo doplňuje křížová cesta ve stylu lidové architektury od Dušana Jurkoviče.

Rymice, obec nedaleko Holešova, nabízí výlet do skanzenu lidové architektury, který přibližuje život hanácké vesnice v 18. a 19. století. Vidět zde můžete původní interiéry domů vybavených tradičním inventářem. Všechny domy jsou postaveny tradiční technologií dřevěného srubu opatřeného hliněnou omítkou nebo z nepálených cihel.

Barokní hřbitov ve Střílkách se nachází na úpatí Chřibů. Je ukázkou unikátní architektury i sochařské výzdoby. Sochy zobrazují lidské ctnosti a neřesti z dílny Gottfrieda Fritsche. Celý hřbitovní areál s kaplí a hrobkou Petřvaldských je středoevropským stavitelským unikátem.

nahoru ^ | tisk | komentovat

Viewed 10264 times