Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyMoravskoslezskoČeské BudějoviceUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN

skočit na navigaci | skočit na obsah


UNES&CO.: nepřihlášený
Přihlásit
výběr jazyka: cn cz de en es fr it jp nl pl ru

Kutná Hora.
fotografie: předchozí | další


nahoru ^


Kutná Hora - Prohlídka města

Kutná Hora, jak už sám název napovídá, je spjata s kutáním stříbra. Již roku 1142 byl v nedalekém Sedlci založen první cisterciácký klášter v Čechách a koncem 13. století vznikla i původní hornická osada Cuthna antiqua - Stará Kutna, ze které se zakrátko stalo bohaté královské město. V roce 1300 tu král Václav II. vydává horní zákoník „Ius regale montanorum“ a ještě téhož roku iniciuje mincovní reformu. O století později tu jiný král, Václav IV., vydává Dekret kutnohorský, kterým mění poměr hlasů na pražské univerzitě ve prospěch Čechů. Právem je Kutná Hora považována za pokladnici země, její bohatství dávalo sílu rozmachu českého království. Unikátnost i historie, to vše stálo v roce 1995 za zápisem Kutné Hory na Seznam UNESCO.

Prohlídku města můžete začít u chrámu sv. Barbory a nedaleké Kaple Božího těla, z jejíž terasy je nezapomenutelný pohled na panorama města. Odtud po kutnohorském „Karlově mostě“, lemovaném sousošími a komplexem Jezuitské koleje, až dojdeme ke kamenné kašně, která byla součástí městského vodovodu už roku 1495. Nedaleko kašny minete kostel sv. Jana Nepomuckého a dojdete na Václavské náměstí ke Kamennému domu s expozicí měšťanského života 17. - 19. století. Odtud pokračujete do Vlašského dvora, který dříve sloužil jako sídlo panovníka a razily se zde pražské groše. Z Vlašského dvora půjdete Ruthardskou uličkou k Hrádku do expozice Českého muzea stříbra, kde může vaše prohlídka skončit.

Procházka po Kutné Hoře chrámů, kostelů a paláců nabízí jedinečnou možnost seznámit se s ukázkami nejrůznějších stavebních slohů v proměnách času. Navštívit můžete chrám Svaté Barbory, katedrálu Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci a barokní kostel sv. Jana Nepomuckého. Nezapomenutelným zážitkem pro vás bude expozice Vlašského dvora nebo Hrádku.

Procházka po Kutné Hoře horníků a mincířů vám ukáže fenomén všudypřítomného urbanismu města. Přiblíží výzdobu exteriérů a interiérů domů, chrámů a muzejních expozic nebo uspořádání okolní krajiny. Odvaly na Kaňku, expozice Českého muzea stříbra v Hrádku se stříbrným dolem, či expozice kutnohorského mincovnictví ve Vlašském dvoře, je toho dokladem.

Procházka po Kutné Hoře měšťanů a patriciů je výletem do historie měšťanských domů, způsobu života tehdejší měšťanské společnosti, ale také jedinečnou ukázkou výrobků, předmětů denní potřeby, řemeslné zručnosti a módy té doby. Mapuje jejich vzestup i pád v kontextu současného života města. Je názornou ukázkou z časů největšího rozmachu a prosperity města.

Kaple Božího těla je jednou z mála celistvě dochovaných prostor vrcholné gotiky. Stavba byla započata jako dvoupodlažní hřbitovní kaple ve 14. století. Bylo však vystavěno jen spodní podlaží, které sloužilo jako kostnice. Díky nákladné rekonstrukci je dnes součástí prohlídek a kulturního dění s úchvatnými koncertními vystoupeními. Z terasy kaple je jedinečný pohled na panorama města.

Hřbitovní kaple v Sedlci získala věhlasu mnohem dříve než dnešní kostnice. Roku 1278 přivezl zdejší opat z hory Ježíšova ukřižování hrst hlíny, kterou rozesel po místním hřbitově. Ten získal pověst Svaté Země. První zmínky o dnešní výzdobě kaple kostmi pochází až z počátku 18. století. Práce na výzdobě trvaly 3 roky a bylo použito pozůstatků asi 40 tisíc lidí.

Muzeum lidových staveb v Kouřimi je záchranným muzeem pro stavby ze zátopové oblasti vodní nádrže Želivka a mapuje základní typy lidového stavitelství v Čechách. Skanzen vznikl v roce 1972 a jeho areál tvoří devět větších staveb a několik drobných objektů. Kromě prohlídek tu můžete vidět různé národopisné akce nebo ukázky tradičních řemesel.

Tvrz Malešov pochází z roku 1303 a v druhé polovině 14. století patřila bohaté měšťanské rodině Ruthardových z Kutné Hory. Architektura tvrze se do současnosti dochovala v téměř původní podobě. Díky snaze současného majitele, který tvrz restauruje, ožívá tato památka čas od času kulturně-společenským životem při pořádání historických akcí.

Zámek Kačina je jednou z nejvýznamnějších empírových staveb v Čechách. Leží uprostřed anglického parku se zajímavými exotickými dřevinami. V zámku je expozice historie zemědělství, venkovských řemesel, obchodu na venkově a potravinářského průmyslu. Nově otevřená zámecká expozice představuje život hrabat Chotků.

Zámek a Národní hřebčín Kladruby byl původním renesančním panským sídlem, které je spojováno doslova po celém světě s chovem takzvaných Starokladrubských koní. Zdejší hřebčín byl založen roku 1552 a dnes je nejstarším hřebčínem na světě. Jednopatrový zámek byl vybudován v renesančním slohu a v půdorysu připomínal písmeno L.

nahoru ^ | tisk | komentovat

Viewed 13831 times