Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyMoravskoslezskoČeské BudějoviceUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN

skočit na navigaci | skočit na obsah


UNES&CO.: nepřihlášený
Přihlásit
výběr jazyka: cn cz de en es fr it jp nl pl ru

Lednicko-valtický areál.
fotografie: předchozí | další


nahoru ^


Lednicko-valtický areál - Prohlídka areálu

Lednicko-valtický areál se rozkládá v místech, kde stával ve 12. století mohutný pomezní hrad. Dnes je tu romantický zámek, malebné městečko a především krajinářský skvost nebývalých rozměrů. Pomyslným mezníkem začátku dlouhé cesty vývoje celé oblasti je konec 14. století, kdy získávají podíl na zdejším panství Lichtenšteinové. Současný areál o rozloze takřka 300 km2, je výsledkem úprav uplatňovaných u anglických parků. Díky tomu se zde potkává barokní architektura s novogoticky upravenou budovou zámku a drobnými stavbami v romantickém stylu. Lednicko-valtický areál, jako jeden z pokladů světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, byl zapsaný na jeho Seznam v roce 1996.

Prohlídku areálu můžete začít například v Lednici procházkou zámeckým parkem. Francouzskou zahradou se dostanete do anglického parku, přejdete most a cestička vás dovede k Minaretu, odkud je krásná vyhlídka. Cestou zpět potkáte jeskyni "Peklo" a kopii římského akvaduktu. Prohlídka zámku je možná na dvou prohlídkových okruzích a pro děti je určena krápníková jeskyně Grotta se skřítky a strašidly. Milovníci exotiky mohou ještě navštívit palmový skleník. Poté se přesunete do Valtic. Na náměstí můžete navštívit kostel Nanebevzetí Panny Marie nebo expozice Národního zemědělského muzea. Barokní areál zámku nabízí kromě prohlídkové trasy zámku, také procházku zámeckým parkem. Prohlídku můžete zakončit například v zámeckém sklepení a ochutnat z nabídky Salonu vín České republiky.

Vinařská naučná stezka je cyklotrasou o délce pěti kilometrů, která vás zavede přes zámecký areál do rozsáhlých valtických vinic. Odtud pokračuje ke Kolonádě na vyhlídku zvaná Rajstna, na nejvyšším vrchu celého areálu. Kolonádu nechal vystavět na počátku 19. století Jan Josef I. z Lichtenštejna a pověřil tím stavitele Josefa Popellacha.

Lednicko-valtický areál autem je klasický rodinný výlet. Jako první můžete navštívit umělé ruiny Janova hradu. Asi 5 km nazpět přes Lednici Bezručovou alejí zastavíte u Chrámu Tří Grácií. Jedná se o empírovou kolonádu, která obklopuje sousoší antických bohyní. Dalším zastavením je Nový dvůr s chovem koní, který je od Tří Grácií nedaleko. A posledním místem je zámeček Belvedér, který je vzdálený asi 1 km severně od Valtic.

Břeclav a Pohansko je výlet autem i pěšky a začít můžete například v Břeclavi prohlídkou kostela sv. Václava, městského muzea nebo židovské synagogy. Odtud se vydáte pěšky k zámečku Pohansko, kde se v 9. století rozkládalo nejrozsáhlejší raně středověké opevnění v Česku. To nejzajímavější, co bylo objeveno je dnes součástí expozice zámečku.

Lednicko-valtický areál na kole je výlet, který můžete začít na Zámeckém náměstí a dále pokračovat na Janův hrad. Přes Kančí oboru dorazíte k Mlýnskému rybníku s Apollónovým chrámem, na Nový dvůr, ke Třem Gráciím, kapli Sv. Huberta, na Rendez-vous a do Valtic. Ve Valticích pojedete nejprve kolem zámku a dále na kolonádu na Rajstně. Odtud zpět do Lednice přes zámečky Belvedér, Hraniční a Rybniční.

Liechtenštejnská stezka vás zavede od břeclavského zámku kančí oborou k Janovu hradu a dalším lichtenštejnským památkám, jako je Rybniční zámeček, Hraniční zámeček v Hlohovci, Tři Grácie, Nový dvůr nebo Apollonův chrám. Cyklostezku můžete začít také v Lednici a dále přes Kančí oboru do Břeclavi, přes Poštornou na Pohansko a navštívit archeologickou expozici.

Lednice a Valtice na kole i pěšky je výlet o délce 14 kilometrů, vedoucí ze Zámeckého náměstí v Lednici, k Lednickým rybníkům, na Nový Dvůr, ke Třem Gráciím a ke Kapli sv. Huberta. Jedná se o trojbokou kapli, nejmladší stavba Lednicko-valtického areálu. Odtud pokračujete na Rendez – vous, chrám zasvěcený bohyni lovu Dianě a do Valtic.

Naučná stezka Lednicko–valtické rybníky je ukázkou moravského rybníkářství, které se datuje již od 15. století. Největším rybníkem celé soustavy je 325 ha velký Nesyt, který je zároveň největším moravským rybníkem. Soustava zahrnuje rybníky Hlohovecký, Prostřední, Mlýnský a Zámecký, který je součástí zámeckého parku v Lednici. Na 17-ti zastaveních se seznámíte se zdejší faunou a flórou.

Lednice, Hlohovec, Nejdek na kole je středně náročný cyklovýlet z Lednice k Rybničnímu zámečku, dále pak podél Prostředního a Hlohoveckého rybníka na Hraniční zámeček. Pokračujete vinohrady, které projedete takzvanou lichtenštejnskou stezkou do Nejdku a odtud zpět Moravskou vinařskou stezkou do Lednice.

nahoru ^ | tisk | komentovat

Viewed 18785 times