Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyJižní MoravaMoravskoslezskoTřeboňskoUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN

skočit na navigaci | skočit na obsah


UNES&CO.: nepřihlášený
Přihlásit
výběr jazyka: cn cz de en es fr it jp nl pl ru

Praha.
fotografie: předchozí | další


nahoru ^


Praha - Prohlídka města

Praha, její kontinuální osídlení se datuje od raného paleolitu do období laténského. S příchodem Keltů tu začínají koncem 2. století před Kristem vznikat oppida, a ve druhé polovině 6. stol. přicházejí první slovanské kmeny. Ve století 9. sem vládnoucí rod Přemyslovců nechal přenést své rodové sídlo a tím byl položen základní kámen místu s rolí sídla panovníka knížecích a posléze královských Čech. Praha je významnou městskou památkovou zónou, jejíž historické jádro o rozloze 866 hektarů zahrnuje unikátní urbanistický celek Pražského hradu a Hradčan, Malé Strany a Karlova mostu, Starého Města s Josefovem a dochovanou částí bývalého Židovského Města, Nového Města, Vyšehradu a dalších památek. Na Seznam UNESCO byla zapsána v roce 1992.

Prohlídka města vedena Královskou cestou a zabere bez prohlídky interiérů asi dvě hodiny. Vede od Prašné brány do Celetné ulice, kolem Domu u Černé matky Boží a pokračuje pod okny honosných domů jako jsou Menhartovský, U Tří králů nebo paláců Carreto-Millesimovského. Pomalu přicházíte na Staroměstské náměstí s torzem radnice, měšťanskými domy nebo Husovým sousoším. Minete dům U Minuty, projdete na Malé náměstí a pokračujete Karlovou ulicí ke Klementinu a dále na Karlův most. Projdete Staroměstskou a Malostranskou mosteckou věží do ulice Mostecké, která vede na Malostranské náměstí s chrámem sv. Mikuláše. Odtud Nerudovou ulicí na vyhlídku u Pražského hradu, kde Královská cesta končí.

Staroměstská radnice nabízí celoroční prohlídky prostřednictvím takzvaného Velkého radničního okruhu s průvodcem. Zahrnuje sály, kaple, podzemí a prohlídku věže, ze které je dokonalý výhled na Prahu. Ale největším magnetem je Orloj, který ukazuje například polohy nebeských těles, kalendář, pohyblivé figurky či procesí dvanácti apoštolů defilujících každou hodinu.

Staroměstská mostecká věž je považována za jednu z nejkrásnějších gotických staveb v Evropě. Byla postavenou spolu s Karlovým mostem, stavitelem Petrem Parléřem. Najdete ji při vstupu na Karlův most z Karlovy ulice. Uvnitř je promítán 18 minut dlouhý film Karlův most - paprsek staletími, o astronomických a astrologických souvislostech jeho vzniku.

Malostranské mostecké věže je ve skutečnosti dvojice stylově odlišných, nestejně vysokých věží, propojených branou, tvořící vstup na Karlův most na levém, malostranském, břehu Vltavy z ulice Mostecké. Uvnitř se nachází expozici "Na mostě o mostě" mapující historické zajímavosti mostu, povodní, postavy Bradáče nebo originálu Bruncvíkova meče a podobně.

Kostel Sv. Mikuláše, hovorově chrám svatého Mikuláše, je barokní stavba na Malostranském náměstí z let 1704–1755. V minulosti na věži kostela drželi službu hlásní, kteří hlásili případné požáry či blížícího se nepřítele. Dnes je tu expozice "Pražské zvony" představující okolní věže s jejich zvony, historii zvonařství, výrobu zvonů a legendy se zvony spojené.

Prašná brána je pozdně gotická stavba na rozhraní ulice Na Příkopech a náměstí Republiky. Ve věži se nachází stálá expozice "Králův dvůr", zachycující život ve středověké Praze. První patro nabízí průřez historií města, druhé patro pak historii vlastní Prašné brány. Ve třetím patře je umístěna výstava zvětšených reprodukcí iluminací z bible Václava IV.

Petřínská rozhledna, výškou přes 60 metrů, tvoří jednu z dominant města. V jejím suterénu je umístěna stálá výstava "Jára Cimrman, génius, který se neproslavil". Nedaleké Zrcadlové bludiště je tradičním místem výletů rodin s dětmi. Součástí budovy bludiště je panorama zachycující „Boj se Švédy na Karlově mostě“ od bratří Liebscherů.

Klášter dominikánů byl vystavěn v 17. století u kostela sv. Jiljí, který se nachází na místě původního kostela ze 13. století. Dodnes je možné obdivovat jeho mohutné zdi a charakteristická okna. V interiéru kostela se nacházejí krásné barokní fresky Václava Vavřince Reinera, sochy, obrazy, oltáře a další umělecká díla předních autorů působících v Praze.

Pražský hrad, sídlo knížat, králů, císařů i prezidentů, je také symbolem města. Prohlídka je možná i samostatně a zahrnuje například Starý královský palác, výstavu Příběh Pražského hradu, Obrazárnu Pražského hradu, Baziliku sv. Jiří, Jiřský klášter, Národní galerii, Zlatou uličku, věže Daliborka, Prašná a Mihulka, Richterovu vilu nebo Svatováclavské vinice.

Vyšehrad je významné historické opevnění nad pravým břehem řeky Vltavy. Původní knížecí hradiště z druhé poloviny 10. století se v průběhu staletí rozrostlo v rozsáhlý komplex, jehož součástí jsou mimo jiné kostel sv. Petra a Pavla, pohřebiště zasloužilých českých osobností se Slavínem, Bazilika sv. Vavřince, rotunda Sv. Martina nebo Vyšehradské sady.

nahoru ^ | tisk | komentovat

Viewed 11845 times