Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyJižní MoravaMoravskoslezskoTřeboňskoUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN

skočit na navigaci | skočit na obsah


UNES&CO.: nepřihlášený
Přihlásit
výběr jazyka: cn cz de en es fr it jp nl pl ru

Telč.
fotografie: předchozí | další


nahoru ^


Telč - Prohlídka města

Telč leží v jihozápadním cípu Moravy, na půli cesty mezi Prahou a Vídní. Podle pověsti je jeho založení spojeno s vítězstvím moravského knížete Otty II. nad českým knížetem Břetislavem roku 1099. Právě Otta se zasadil o založení kaple, později kostela a osady, dnes Starého Města. Největšího rozmachu doznalo město za panování Zachariáše z Hradce ve 2. polovině 16. století. Koncem 19. století význam města ještě vzrostl s příchodem železnice. Protože si ale historické jádro města, uzavřené rybníky a branami, udrželo po celá staletí svou osobitou tvář, v roce 1992 bylo zapsáno na Seznam UNESCO. Díky této jeho jedinečnosti sem každoročně přijíždějí tisíce turistů z celého světa.

Prohlídku města začněte na Svatodušní věži, odkud máte město jako na dlani. Odtud uvidíte nejenom měšťanské domy, ale také obě kašny, Mariánský sloup, kostel sv. Jakuba s 60 metrů vysokou věží nebo přímo pod sebou areál renesančního zámku. Náměstí opustíte Palackého ulicí kolem Svatodušní věže a Horní bránou dojdete na hráz Ulického rybníka. U sochy anděla Srážce odbočíte dolů pod hráz ke kostelu Matky Boží. Špitální ulicí se dostanete na hráz Staroměstského rybníka, projdete kolem bývalého parního mlýna a úzkou cestičkou kolem rybníka a ulicemi Maškovou, Mládkovou a Svatoanenskou přijdete ke hřbitovu u sv. Anny se sochou sv. Donáta. Ulice Na Parkáně vás dovede k bývalé židovské synagoze, kde vaše prohlídka končí.

Procházka na Staré Město vede z náměstí Zachariáše z Hradce, kolem Svatodušní věže k Horní bráně, kterou tvořily původně dvě průjezdné věže z obou stran hradebního příkopu. Věž vnější se zachovala, vnitřní byla zbořena v roce 1883 a padací most mezi věžemi nahradil most kamenný. Procházka pokračujeme na hráz Ulického rybníka a odtud na Staré Město.

Kaple sv. Karla Boromejského stojí 3 kilometry od Telče, v místech vlčí jámy, do které roku 1662 spadl při lovu syn Františky Slavatové Jan Karel Jáchym. Na paměť jeho záchrany dala hraběnka roku 1663 postavit tuto kapli. Vede sem červená turistická značka, překrásnou staletou alejí přímo z centra města, ale kaple je celoročně uzavřena.

Procházka kolem Štěpnického rybníka začíná u Dolní brány a vede pěšinou pod zahrádkami kolem rybníka. Cesta pokračuje kolem hřbitova u sv. Anny, sídlištěm Pod poštou, ulicí na Posvátné, čtvrtí Štěpnice na Oldřichovo náměstí. Štěpnickou ulicí projdete kolem domů selského baroka na náměstíčko s malou kašnou a po hrázi rybníka dojdete zpět k Dolní bráně.

Telčskem pěšky se vydáte po zelené značce, projdete staletým majestátným stromořadím k poměrně rozsáhlé zřícenině hradu Štamberk. Z hradu se zachovaly jen části věže, paláce, bašty a hradeb. Ruiny jsou volně přístupné. Odtud pokračujete po modré kolem rybníků Horní a Dolní Mrzatec přes Mrákotín do Dobré Vody a po žluté zpět do Telče.

Po žluté turistické značce přijdete přes Volevčice, Doupě až na hrad Roštejn. Pozdně gotický hrad vybudovali páni z Hradce v první polovině 14. století a v 70. letech 16. století ho nechal Zachariáš z Hradce přestavět na lovecký hrádek. Jdete dál po modré, kolem Pařezitých rybníků, po červené do Řásné a kolem kaple sv. Karla, stromořadím Lipky zpět do Telče.

Po cyklotrase č.16 se vydáte přes Kostelní Myslovou, do Zadního Vydří, kolem Židovského hřbitova a dále po trase č. 5124 přes Velký Pěčín, Černíč do Strachoňovic, Dolní Vilímeče, Červeného Hrádku. Odtud po silnici č. 407 do Nové Říše s premonstrátským klášterem a kostelem sv. Petra a Pavla. Cykotrasou č. 5125 přes Zvolenovice se vrátíte zpět do Telče.

Po cyklotrase č. 5091 se dostanete přes Mysliboř, Panenskou Rozsíčku k pramenu Moravské Dyje. Odtud do Stajiště, Pavlova a po cyklotrase č. 5092 přes Nepomuky, Starou Říši, Rozseč, Krasonice, do Knínic. Odtud po cyklotrase č. 5124 do Bohusoudova, k hájovně v Koutech, Červeného Hrádku, Dolní Vilímče, Strachoňovic, Radkova a zpět do Telče.

Tři telčská zastavení je pěší procházka náměstím, která vás zavede nejprve k Dolní kašně, zdobené sochou sv. Markéty a Horní kašně se sochou Silena a malého Dionýsa. Obě kašny bývaly dřevěné. Třetím zastavením je Mariánský sloup z let 1716 – 20 osazený sochami svatého Jana Nepomuckého, Jakuba, Františka Xaveriuse, Rocha, Sebastiána a anděla Strážného.

Tři telčské kostely je pěší procházka náměstím Zachariáše z Hradce, která vás dovede nejprve k farnímu kostelu sv. Jakuba ze 14. století s 60 m vysokou věží. Druhým kostelem je kostel Jména Ježíš s jezuitskou kolejí a gymnáziem z let 1663-67. Třetím je pak původně románský kostel sv. Ducha, který dnes slouží Českobratrské církvi evangelické.

nahoru ^ | tisk | komentovat

Viewed 16301 times