Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN

skočit na navigaci | skočit na obsah


UNES&CO.: nepřihlášený
Přihlásit
výběr jazyka: cn cz de en es fr it jp nl pl ru

Český Krumlov.
fotografie: předchozí | další

nahoru ^


Český Krumlov - Prohlídka města 2

Mapa prohlídky.

Prohlídku můžeme začít na parkovišti Jelení zahrada (1), pod Plášťovým mostem (2) směrem na lávku přes Vltavu, odkud je dobrý výhled na zámecký komplex. Pokračujeme do Široké ulice k budově Egon Schiele Art Centra (3) (renesanční budova bývalého městského pivovaru, dnes kulturní centrum) a dále do Kájovské ulice k Muzeu voskových figurín (4) (klasicistně přestavěná renesanční budova). Z mostu E. Beneše (5) si můžeme všimnout hudební školy (od roku 1545 latinská škola a od 1780 škola hudební), kostela sv. Víta (6) (postaven Rožmberky v gotickém slohu a vysvěcen roku 1439) a hotelu Růže (7) (renesanční budova, v letech 1588–1775 jezuitská kolej, od roku 1889 hotel). Vrátíme se krátký úsek zpět a odbočíme do Kostelní ulice. Z ní se vydáme Horní ulicí kolem hudební školy, kostela a hotelu Růže k Regionálnímu muzeu (8) v Českém Krumlově (bývalý jezuitský seminář, od roku 1946 muzeum). Z jezuitské zahrady (9) vedle budovy muzea se nabízí krásný výhled na středověké jádro města. Horní ulicí se vrátíme zpět až na náměstí Svornosti, kde stojí za zmínku radnice (10) (renesanční budova spojená v roce 1580 ze dvou staveb) i mariánský morový sloup s kašnou (postavený kolem roku 1715 z vděčnosti za odvrácení moru). Projdeme Radniční ulicí k Lazebnickému mostu (11), odkud uvidíme na zámek a bývalý špitál s kostelem sv. Jošta (12) (z 1. poloviny 14. století). V ulici Latrán nás jistě zaujmou středověké domy s malebnými fasádami. Projdeme Červenou branou (13) na první zámecké nádvoří až k medvědáriu, odkud můžeme projít buď jednotlivými zámeckými nádvořími až k zámecké zahradě (14), nebo zadním traktem prvního nádvoří zpět na parkoviště Jelení zahrada.

Možná nevíte, že…

  • Zámecké barokní divadlo je ojedinělou ukázkou vyspělé barokní divadelní scény. Výjimečně dochovaný divadelní fond tvoří nejen předmětné reálie, ale i písemná dokumentace.
  • Zlatý kočár je nejcennějším exponátem českokrumlovského zámku. Vůz je vyrobený z pozlaceného ořechového dřeva a byly v něm vezeny dary císaře Ferdinanda III. Habsburského papeži Urbanu VIII.
  • Letohrádek Bellarie v zámecké zahradě je vzácně dochovaná rokoková zahradní stavba, jediná svého druhu v České republice. Vzorem pro protáhlý osmiboký objekt letohrádku byl zřejmě palác Evžena Savojského Horní Belveder.

nahoru ^ | tisk | komentovat

Viewed 5504 times