Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN

skočit na navigaci | skočit na obsah


UNES&CO.: nepřihlášený
Přihlásit
výběr jazyka: cn cz de en es fr it jp nl pl ru

Litomyšl.
fotografie: předchozí | další

nahoru ^


Litomyšl - Prohlídka města 2

Mapa prohlídky.

Výchozím místem pro naše putování bude renesanční dům U Rytířů (1), který stojí přibližně uprostřed podloubím lemovaného Smetanova náměstí. Odtud půjdeme kolem gotické Radniční věže (2) a řady barokních a klasicistních domů k pomníku skladatele Bedřicha Smetany (3), kde odbočíme doleva. Mineme pedagogickou školu a Smetanův dům (4), od kterého zamíříme na pěší zónu podél řeky Loučné. Odsud se přes Komenského náměstí vydáme zpět na Smetanovo náměstí a první ulicí vlevo vstoupíme do Jiráskovy ulice. Projdeme okolo pomníku spisovatele Aloise Jiráska (5), Regionálního muzea (6) a kostela Nalezení svatého Kříže (7), až k zámku (8). Do areálu vstoupíme branou, kde si můžeme v pokladně zakoupit vstupenky na dva prohlídkové okruhy a do zámeckých sklepů se stálou expozicí soch Olbrama Zoubka. V areálu je možné navštívit také expozice Městské galerie a rodného bytu B. Smetany. Ze zámku to máme už jenom pár kroků do působivě rekonstruovaných Klášterních zahrad (9), které nabízejí nejen výhled na město i nerušené chvíle odpočinku. Odtud projdeme kolem kostela Povýšení sv. Kříže (10) na Toulovcovo náměstí s nejstarším sakrálním prostorem ve městě – kostelíkem Rozeslání sv. Apoštolů (11) – a trochu strašidelnou Váchalovou uličkou (12) zpátky na Smetanovo náměstí. Odpočinout si můžeme na některé z mnoha předzahrádek a odtud pozorovat, jak se na město snáší soumrak, prozářený světly romantických luceren.

Možná nevíte, že…

  • Bedřich Smetana, slavný hudební skladatel, se narodil přímo na zámku, v rodině sládků, jako 11. dítě a první syn. Šťastný otec nechal vyvalit na zámecké nádvoří sudy piva, aby i chasa mohla vychutnat jeho radost.
  • Svůj život spojila s městem také naše nejznámější kuchařka Magdalena Dobromila Rettigová.
  • Blíže ke hvězdám přivedl lidstvo další zdejší rodák Zdeněk Kopal. Tento český astronom 20. století, kromě toho, že zkoumal tzv. těsné dvojhvězdy, byl autorem map, podle kterých „turisté“ z programu Apollo brázdili Měsíc. Na místě rodného domu dnes stojí plastika dvojhvězdy.

nahoru ^ | tisk | komentovat

Viewed 3975 times