Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN

skočit na navigaci | skočit na obsah


UNES&CO.: nepřihlášený
Přihlásit
výběr jazyka: cn cz de en es fr it jp nl pl ru

Litomyšl.
fotografie: předchozí | další

nahoru ^


Litomyšl - Prohlídka města

Litomyšl vznikla při obchodní cestě spojující Čechy s Moravou na přelomu 10. a 11. století. Dominantou města je renesanční zámek italského typu s více než osmi tisíci sgrafity, který je od roku 1999 na Seznamu UNESCO. V Litomyšli se narodil skladatel Bedřich Smetana, jehož jméno každoročně připomíná operní festival. Na 500 m dlouhém náměstí najdete gotickou radnici a řadu renesančních i barokních domů. Procházka historickými uličkami zakončená v Klášterních zahradách patří k nezapomenutelným zážitkům. Další zajímavostí je muzeum s nástěnnými malbami Josefa Váchala – Portmoneum. Litomyšl však není pouze historie, nachází se zde celá řada staveb moderní architektury, pyšní se přívlastky Evropské kvetoucí město a stává se městem kongresové turistiky.

Prohlídka města začíná v podloubí renesančního domu U Rytířů a během ní uvidíte například barokní a klasicistní domy na Smetanově náměstí, pěší zónu u řeky Loučné, kostel Nalezení svatého Kříže, Klášterní zahrady, kostel Povýšení sv. Kříže, kostelík Rozeslání sv. Apoštolů nebo strašidelnou Váchalovu uličkou. Samostatnou prohlídku si zaslouží areál zámku s několika prohlídkovými okruhy, expozice soch Olbrama Zoubka nebo Rodný byt Bedřicha Smetany.

Samostatné putování po stopách slavných, kteří v Litomyšli žili, si můžete udělat díky bronzovým deskám instalovaných na mnoha budovách. Mezi nejznámější patří hudební skladatel Bedřich Smetana, spisovatelé Alois Jirásek, Božena Němcová či Teréza Nováková, astronom Zdeněk Kopal, přírodovědec Jan Evangelista Purkyně či kuchařka Magdalena Dobromila Rettigová.

Kromě historických památek naleznete v Litomyšli celou řadu staveb moderní architektury. Významné jsou některé stavby z dvacátých let minulého století, např. průmyslová škola, ale i stavby z posledních dvaceti let, např. III. základní škola, Klášterní zahrady, sportovní areál, bytové domy atd. Litomyšl bývá dávána za příklad toho, jak do historického města zapojit moderní architekturu.

Přijměte pozvání do pětice měst Českomoravského pomezí, která jsou téměř na dohled od Litomyšle – na své si přijdou milovníci památek i vyznavači aktivního odpočinku. Kromě Litomyšle láká k návštěvě město Svitavy, nesoucí odkaz Oskara Schindlera, Polička se středověkými hradbami, Moravská Třebová s vyhlášenou památkovou rezervací a Vysoké Mýto s automobilovou tradicí.

Toulovcovy maštale jsou chráněným přírodním výtvorem o rozloze více než tisíc hektarů. Nachází se v povodí horního toku Novohradky mezi Budislaví, Prosečí a Novými Hrady. V důsledku větrné a vodní eroze došlo k vytvoření hluboko zaříznutých roklí a postupným zvětráváním k vypreparování skal a kaňonů bizardních tvarů. Oblast je spojena s pověstí o loupeživém rytíři Vavřinci Toulovcovi, který se zde ukrýval ve skalních slojích se svojí družinou.

Doporučit vám můžeme hned čtyři rozhledny, jejichž návštěva se budou jistě líbit nejen dětem: Kozlovská rozhledna, Toulovcova rozhledna, rozhledny Terezka a Borůvka. Návštěvu kozlovské rozhledny můžete spojit s prohlídkou chalupy Maxe Švabinského. Ostatní s návštěvou Toulovcových maštalí.

Rokokový zámek Nové Hrady stavěl v letech 1774 - 1777 Jan Antonín Harbuval-Chamaré ve stylu francouzských letních sídel podle návrhu Josefa Jägra. Od roku 1997 prochází zámecký areál rekonstrukcí a modernizací. Pro veřejnost jsou kromě restaurace a kavárničky otevřeny i prohlídkové okruhy a galerie. V barokním špýcharu je umístěno První české muzeum cyklistiky. Pozornost poutá i chov jelení a daňčí zvěře.

Putování po hradech je výlet určený především milovníkům gotiky. Prvním zastavením je asi 35 km vzdálený hrad Svojanov, který byl založený Přemyslem Otakarem II. k ochraně Trstenické stezky. Druhým je pak 25 km vzdálený hrad Košumberk, který se tyčí na skále nad údolím Novohradky u obce Luže. Posledním je zřícenina hradu Potštejn asi 35 km či hrad Pernštejn vzdálený asi 80 km.

Na kole ze zámku do podzámčí můžeme dojet během asi 60 km výletu, který vede po silnicích či lesních a zpevněných cestách. Během cesty navštívíme pietní místo spojené s Janem Ámosem Komenským - Růžový palouček, zámek v Nových Hradech, obce Jarošov a Budislav, které jsou branami do Toulovcových maštalí.

Celodenní pěší výlet zahájíme na Smetanově náměstí a po červené projdeme nejprve kolem rybníka Velký Košíř až se dostaneme do Nedošínského háje. Odtud přes obec Tržek až k Růžovému paloučku, místu loučení Českých bratří s vlastí. Pokračovat můžete až do Nových Hradů a poté zpět do Litomyšle.

nahoru ^ | tisk | komentovat

Viewed 14530 times