Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN

"Lovci" památek UNESCO zavítali nejen do Litomyšle

  • 24.10.2017 Michele Vojáček, tiskový mluvčí města Litomyšl

Cestování je snem pro mnohé z nás. Většinou se ale omezíme na několik výletů ročně. To však není případ Češky Jany a Švéda Matthiase. Mladý pár se rozhodl ve svém volném čase procestovat prakticky celou planetu a jako první lidé na světě chtějí osobně navštívit všechny památky UNESCO. Na začátku září zamířili i do Litomyšle a před prohlídkou zámku nám pověděli více o svých cestách. Jejich sen nebude snadné splnit, na seznamu UNESCO je totiž zapsáno přes 1000 světových památek.

 

Mohli byste se čtenářům představit a sdělit nám, jak vznikl nápad navštívit všechny památky UNESCO?
Jsme původem z Česka a Švédska, ale už několik let žijeme v Barceloně ve Španělsku, kde pracujeme jako průvodci. S Matthiasem máme společnou vášeň pro cestování. Jednak rádi ukazujeme krásy našeho města ostatním, a když zrovna nepracujeme, tak jezdíme po světě a necháváme si architekturu i přírodní krásy ostatních míst ukazovat od jiných lidí. Vzhledem k tomu, že je naše práce hodně o komunikaci, jsme se s turisty vždy bavili o cestování a poznávání nových míst. Oni se nás často ptali, zda si zážitky z cest nějak zaznamenáváme. Tak jsme si z cest začali psát blog a napadlo nás, že spousta míst, kam jsme jezdili, měla jednoho společného jmenovatele – jednalo se o památky UNESCO. Na jejich seznam se nedostane jen tak něco, jsou jedinečné. Takže jsme si je dali jako téma našeho cestování.

 

Kolik památek jste již stihli navštívit?
V tuto chvíli je to 128 míst a celkem jich je 1073. Navíc to není žádné konečné číslo, protože památky se na seznam přidávají každým rokem, jen letos se jejich počet zvýšil o 21. Na indikativním seznamu, ze kterého se vybírají památky do seznamu UNESCO, jich je asi 1600. Za sezónu zvládneme navštívit okolo 30 - 50 památek a oni jich tak polovinu přidají. Takže máme do důchodu co dělat.

 

Jaké první památky UNESCO jste navštívili?
Nejdříve jsme navštívili několik památek UNESCO v Evropě, například v Portugalsku a taky v Itálii, kde je jich nejvíce, protože se tam o ně dobře starají. Potom jsme spolu začali jezdit po Asii – Bali, Thajsko, Indie, Vietnam, Kambodža a tak dále. Nedávno jsme byli zase pro změnu ve Švédsku, kde jsme za 10 dní navštívili 10 památek a projeli 3000 kilometrů. V září jsme byli 10 dnů v Čechách a navštívili jsme všech 12 památek. Obvykle se během těchto kratších cest zdržíme na jednom místě zhruba den, podle toho, co se tam dá vše vidět a dělat. Když jezdíme na delší cesty třeba po Asii, zůstáváme na každém místě déle, abychom opravdu pronikli do místní kultury.

 

Kde se vám líbilo nejvíc?
To je hrozně těžké říct, protože památky UNESCO jsou rozděleny na tři kategorie, jedna je přírodní, jedna je kulturní, což jsou různé budovy, a pak je kategorie smíšených památek. Já jsem třeba víc na přírodní památky, líbí se mi pláže, hory, jezera a pralesy. Matthias je zase spíš na architekturu. Zatím nemáme jedno nejoblíbenější místo, počkáme, až jich uvidíme více, ideálně všechna místa na seznamu UNESCO, a pak zkusíme jedno vybrat.

 

Kam pojedete dál?
Teď v září máme na programu Českou republiku, odsud letíme do Milána a potom do Andorry. V říjnu zamíříme do Londýna, do Řecka a dále jsou na řadě ještě Benátky. To je náš program do konce října. V listopadu většinou naše sezona v Barceloně končí a my se vydáváme na delší cesty. Dlouho nás láká Jižní Amerika, ale zatím to spíše vypadá zase na Asii, takže se v listopadu chystáme na Filipíny, Laos, do Singapuru a Malajsie. A pokud vše vyjde, tak bychom se rádi podívali i na Borneo.

S putováním Jany a Matthiase se můžete seznámit na Instagramu @GuideVenturous a na webu www.GuideVenturous.com