Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN

Brožury Českého dědictví UNESCO s nováčky!

  • 31.8.2019 Ing. Michaela Severová, výkonná ředitelka Českého dědictví UNESCO

 

České dědictví UNESCO je dobrovolný svazek obcí a měst, která mají na svém území památku UNESCO. Od posledního českého zápisu uplynulo již dlouhých 16 let – v roce 2003 byla zapsána na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví židovská čtvrť a bazilika sv. Prokopa v Třebíči.

Velké překvapení přišlo před dvěma měsíci, kdy Výbor světového dědictví zapsal hned dvě nové památky – hornický region Krušnohoří a krajinu pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní v Kladrubech nad Labem.     

Dva měsíce po zápisu vydává České dědictví UNESCO tzv. brožuru rychlého působení a image brožuru, ve kterých jsou již nováčci zastoupeni.

První materiál je jakýmsi základním představením všech zapsaných památek. V šestnáctistránkovém materiálu formátu DL nechybí fotografie ani řada kontaktů a krátký popisek. Vytištěno je celkem 50 tisíc kusů brožurek ve 12 jazykových mutacích (čeština, angličtina, slovenština, polština, němčina, francouzština, ruština, japonština, korejština, čínština, italština a španělština).

Image brožura je obsáhlejším, více než padesátistránkovým, materiálem. Vychází v celkovém nákladu 9 tisíc kusů a to v češtině, angličtině a němčině. Ani zde nechybí informace o nově zapsaných památkách. Praktická je např. i tabulka vzdáleností mezi jednotlivými památkami UNESCO.

Brožury budou mít premiéru v rámci Národního zahájení Dnů evropského dědictví v Litomyšli dne 7. září 2019. V tento den slaví zámecký areál Litomyšl 20. výročí zápisu na prestižní Seznam UNESCO.

Vytištění brožur bylo realizováno za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.    

Dokumenty