Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN

Díky kultuře se Litomyšl stává ještě krásnější!

  • 27.6.2021 Ing. Michaela Severová, vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu MěÚ Litomyšl

Uplynulé měsíce nám všem mnoho vzaly. Jednou z oblastí, která v podstatě přestala existovat, byla kultura. Věříme, že tyto časy jsou navždy pryč a kolotoč kulturních akcí se již nikdy nepřestane točit. Hned 1. července startuje Národní festival Smetanova Litomyš - jste co nejsrdečněji zváni - letos s podtitulem Klíče od domova.    
Také jste si všimli, jak díky uměleckým intervencím Litomyšl ještě zkrásněla? Poděkování patří Smetanově výtvarné Litomyšli i organizátorům mnoha koncertů, veřejných čtení či divadelních představení. V letošním roce si připomínáme 10. narozeniny Lázní ducha i Gastronomických slavností M. D. Rettigové. Ani jedna z akcí se na jaře pro veřejnost konat nemohla. Z toho důvodu i v letošním roce připravujeme na první víkend v září Litomyšlskou veselici aneb (b)láznění se špetkou gastroslavností. V pátek 3. září proběhne slavnostní odhalení pamětní desky Ladislava Horáčka na budově Portmonea a v doprovodném programu nebude chybět ani koncert Jiřího Šlupky Svěráka s kapelou Nejenblues. Sobota a neděle poté budou plné chutí a vůní Gastroslavností M. D. Rettigové a myšlenek Lázní ducha. Zazní písničky ze Semaforu, zahraje Fast Food Orchestra, Epydemye či kapela Frontmen. Těšit se můžete i na povídání s lázeňským švihákem Václavem Žmolíkem.
Během prázdnin můžete navštívit maratón pohádek a koncertů na Špitálku – koná se již 23. ročník Toulovcových prázdninových pátků. Prázdninové středy patří pro změnu malebnému areálu u Smetanova domu. Začátkem srpna přivítáme na Smetanově náměstí oblíbený Kinematograf bratří Čadíků. Poslední úterý v červenci a srpnu přijďte poležet na Lehátkovou vyhlídku u saletu ve Francouzské zahradě – půjčíme vám dalekohledy a na vlastní oči se můžete přesvědčit, že se ani jedno sgrafito na litomyšlském zámku opravdu neopakuje. Poslední červencovou sobotu se bude konat Pivní festiválek – letos rozšířený i o food trucky. Jsme rádi, že si organizátoři velkých akcí oblíbili i první zámecké nádvoří – přes léto by se zde mělo konat hned několik zajímavých akcí. Koncertovat zde bude Lucie Bílá s Arakainem, Leoš Mareš, Praque Cello Quartet, Čechomor nebo Chinaski. V sobotu 14. srpna budou druhým ročníkem pokračovat Slavnosti prosecca a od 15. do 22. srpna na různých místech Litomyšlské dny barokní tradice. V pátek 20. srpna bude naše město poprvé v historii hostit i festival pro křesťanskou mládež UNITED. Prázdniny uzavře festival Bez ambicí, Doku zahrady a Formanský den. Druhý víkend v září bude patřit Dnům otevřených dveří památek a Litomyšlským dvorkům. Další víkend bude ve znamení Mladé Smetanovy Litomyšle i starodávného jarmarku. Začátkem října budeme již tradičně slavit Světový den architektury - u nás pod názvem ArchiMyšl. Na program tohoto festivalu plynule naváží Dny Václava Havla. V listopadu nás čeká oblíbený Festival outdoorových filmů a prosinec již bude ve znamení Andělského adventu. Slavnostní rozsvícení vánočního stromu je naplánováno na první Andělskou adventní neděli 28. listopadu.

A ještě na dva celoroční projekty musíme upozornit – každý první čtvrtek v měsíci je 15 muzeí a galerií otevřeno zdarma – v rámci akce Víkend v Litomyšli začíná ve čtvrtek. A protože víme, že láska prochází žaludkem, zorganizovali jsme i letos soutěž Lázeňské prameny – celkem 29 restaurací, barů a hospod se již těší na vaši návštěvu. To by bylo, abyste si Litomyšl nezamilovali! Ale pozor, bývá to láska na celý život!

Litomyšl. Litomyšl. Litomyšl. Litomyšl. Litomyšl. Litomyšl. Litomyšl. Litomyšl. Litomyšl. Litomyšl. Litomyšl. Litomyšl.

Dokumenty