Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN

skočit na navigaci | skočit na obsah


UNES&CO.: nepřihlášený
Přihlásit
výběr jazyka: cn cz de en es fr it jp nl pl ru

Třebíč.
fotografie: předchozí | další

nahoru ^


Třebíč - Prohlídka města

Třebíč spojuje svou historii se založením benediktýnského kláštera v roce 1101. Díky své poloze na březích řeky Jihlavy a štědrosti zakladatelů se město stalo záhy významným střediskem náboženského života a vzdělanosti. Dnes je důležitým hospodářským, správním, politickým i kulturním centrem jihozápadní Moravy. Nabízí pestrou paletu možností aktivního odpočinku v malebném prostředí podhůří Českomoravské Vysočiny. Město bývalo střediskem židovské kultury na Moravě a unikátně zachovaná židovská čtvrť je němým svědectvím zdejšího soužití Židů a křesťanů. Putování za památkami vás tu přivede do židovské čtvrti a také k Bazilice sv. Prokopa, které byly v roce 2003 zapsány na Seznam UNESCO.

Prohlídku města začneme na městské věži ve výšce 35 metrů, odkud budeme mít dobrý výhled na město. Odtud se vydáme Hasskovou ulicí na Karlovo náměstí, kolem Malovaného domu a sousoší slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje projdeme průchodem po lávce do židovské čtvrti. Kromě křivolakých uliček navštívíme i Zadní synagogu v jejíž expozici je přesný model židovské čtvrti jak vypadala v roce 1850. Pokračujeme v prohlídce výstupem na Hrádek, kde je od mohyly Jana Žižky dobrý výhled na město. Při další cestě navštívíme židovský hřbitov a přijdeme k bývalému benediktýnskému klášteru z roku 1101, dnes zámku. Součástí areálu zámku je bazilika sv. Prokopa a Muzeum Vysočiny, kde můžeme prohlídku města zakončit.

K mlýnům na řece Jihlavě vede nenáročná trasa vhodná pro rodiny s dětmi. Z centra města vyrazíme po červené značce proti proudu řeky Jihlavy. Projdeme kolem Říčních lázní do Poušova a dále k Palečkovu mlýnu v Sokolí, kde je jezdecká vinárna s občerstvením a možností jízdy na koních. Vrátit se můžeme stejnou cestou, nebo z nádraží v Krahulově dojet do Třebíče vlakem.

Z Třebíče na kole se můžeme vydat do jeho okolí relativně nenáročným terénem. Z mnoha možností vám můžeme doporučit návštěvu přírodních rezervací Ptáčovský kopeček a Kobylinec nedaleko Trnavy. Zdatnější cyklisté si mohou trasu prodloužit až do Budišova, kde stojí za pozornost zdejší renesanční zámek s rozsáhlým parkem.

Krajinou řeky Jihlavy je výlet autem, který můžeme začít na kozí farmě v Ratibořicích. Dalšími cíly mohou být zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou, Dalešický pivovar s expozicí vaření piva, infocentrum dukovanské jaderné elektrárny, Mohelenská hadcová step, Hartvíkovická pláž nebo rozhledna Babylon u Kramolína. Výlet pak zakončíme na zámku v Náměšti nad Oslavou.

Za památky UNESCO na Vysočině je výlet autem během jediného víkendu. Pomyslný trojúhelník o stranách přibližně 40 km spojuje historické jádro Telče, Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou a také Baziliku sv. Prokopa i Židovskou čtvrť v Třebíči. Ubytování si můžeme zajistit v některém ze zmíněných měst.

Údolí říčky Rokytné spojuje Moravský Krumlov a Ivančice romantickým údolím pod svažitými kopci slepencových hornin, vyhlášenými Národní přírodní rezervací Krumlovsko-rokytenské slepence. V Moravském Krumlově můžeme mimo jiné také navštívit expozici Slovanská epopej od světoznámého secesního malíře Alfonse Muchy.

Údolím řek Oslavy a Chvojnice je náročnější výlet Národní přírodní rezervací Údolí Oslavy a Chvojnice. Vede skalnatou cestou těsně nad peřejnatou řekou i listnatými lesy s neopakovatelnými výhledy do hlubokých říčních údolí. Výlet můžeme doplnit prohlídkou zámku v Náměšti nad Oslavou a zakončit v Památníku bible kralické v Kralicích.

Údolím říčky Brtničky je nenáročná vycházka, vhodná i pro rodiny s dětmi, vedoucí z Přímělkova nebo Dolního Smrčného k rozsáhlé zřícenině hradu Rokštejn. Odtud pokračujeme údolím Brtničky do městečka Brtnice. Za zmínku tu stojí zdejší renesanční zámek, dva barokní mosty přes Brtničku a také muzeum vídeňského architekta Josefa Hoffmanna v jeho rodném domě.

Mohelenská hadcová step a zřícenina hradu Templštejn je středně náročná vycházka, která vás zavede z Mohelna do přírodní rezervace s unikátní flórou a faunou. Odtud přes romantické skalní útvary Na Babách dojdeme k zřícenině gotického hradu Templštejn z konce 13. století, vysoko nad údolím řeky Jihlavy. Hrad byl vystavěn řádem templářů.

Po Dalešické přehradě se můžete vydat výletní lodí Vysočina. Ta vyplouvá z Kramolína a zaveze vás k dominantě středního pojihlaví, Wilsonově skále a zpět. Během plavby jistě zaujmou výhledy na romantické pobřežní skály se zbytky středověkých hradů. Plavbu můžeme zakončit koupáním a občerstvením na Hartvíkovické pláži.

nahoru ^ | tisk | komentovat

Viewed 13082 times