Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN

skočit na navigaci | skočit na obsah


UNES&CO.: nepřihlášený
Přihlásit
výběr jazyka: cn cz de en es fr it jp nl pl ru

Český Krumlov.
fotografie: předchozí | další

nahoru ^


Český Krumlov - Prohlídka města

Český Krumlov leží na samém jihu České republiky, v regionu, který je ideálním místem k prožití těch nejzajímavějších zážitků. Město není velké svou rozlohou, ale přitahuje atmosférou dávných časů. Díky jedinečné středověké zástavbě je od roku 1992 chráněno organizací UNESCO. Jako přirozené centrum nežije pouze historií, ale časem se stalo městem kultury, umění i nevšedních zážitků. Celoročně nabízí z pestrého menu kulturních akcí ty nejlepší kousky. Od návštěv muzeí a galerií přes koncerty sedmi hudebních festivalů či představení v rámci tradičních slavností, po noční prohlídky nebo posezení ve stylových hospůdkách. Obklopen neporušenou krásnou přírodou láká všechny ty, kdo chtějí zažít něco nezapomenutelného.

Prohlídku města můžete začít na parkovišti Jelení zahrada. Odtud po lávce přes Vltavu do Široké ulice k budově Egon Schiele Art Centra a dále do Kájovské ulice k Muzeu voskových figurin a na most E. Beneše. Pokračovat můžete kolem hotelu Růže do Kostelní ulice a Horní ulicí kolem hudební školy k Regionálnímu muzeu Český Krumlov. Odtud je krásný výhled na středověké jádro města. Horní ulicí se vrátíte zpět na náměstí Svornosti s renesanční radnicí, mariánským morovým sloupem a kašnou. Projdete Radniční ulicí k Lazebnickému mostu a ulicí Latrán s malebnými středověkými domy dojdete k Červené bráně a na první zámecké nádvoří a k medvědáriu. Odtud můžete jít buď na prohlídku zámku nebo se vrátit zpět do města.

Za romantikou dávných časů je výlet autem, nejprve na Hrad Rožmberk nad Vltavou (24 km) ze 13. století, postaveným na důležité obchodní stezce vedoucí z Čech vyšebrodským průsmykem do bohatého horního Podunají. Druhým zastavením je zřícenina hradu Dívčí kámen, která se nachází u vsi Třísov, 12 km severovýchodním směrem od Českého Krumlova.

Po stopách křesťanských řádů se vypravíme autem nejprve do Kláštera Zlatá Koruna, asi 6 km od Českého Krumlova. Klášter byl založen roku 1263 řádem Cisterciáků. Druhý Cisterciácký klášter se nachází ve Vyšším Brodě. Klášter, perla gotické architektury, byl založen roku 1259 Rožmberky asi 34 km od Českého Krumlova. Součástí areálu je Poštovní muzeum.

Autem za zábavou i poučením se můžete vydat ke Schwarzenberskému plavebnímu kanálu (asi 48 km od Českého Krumlova), který byl spojením Vltavy a Dunaje a vodní cestou 18. století pro splavování dřeva ze Šumavy do Vídně. Navštívit můžete také Muzeum Schwarzenberského plavebního kanálu ve Chvalšinách (11 km) nebo Muzeum Koněspřežné dráhy v Bujanově (23 km).

Krumlovský okruh je středně náročná cyklotrasa, vhodná také pro zdatnější rodiny s dětmi, která vám při cestě městem nabídne několik vyhlídek na historické centrum Českého Krumlova. Pokračuje okolní zalesněnou krajinou po silnicích a zpevněných cestách. Jedním z mnoha turisticky atraktivních cílů na trase je i hrad Rožmberk. Trasa měří celkem 49 kilometrů.

Lipenský okruh je náročný, vícedenní cyklookruh, během kterého objedete celé Lipenské jezero a okusíte krásy obou břehů. Za zmínku na trase jistě stojí Čertova stěna, Vyšší Brod, Svatý Tomáš, Schwarzenberský kanál, Nová Pec, Horní Planá, Černá v Pošumaví, Frymburk nebo Lipno nad Vltavou. Stezka vede po silnicích nebo zpevněných cestách a měří 108 km.

Cyklotrasa UNESCO spojuje jihočeské památky zapsané na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Vede z Českého Krumlova do Holašovic, zapsaných na seznam pro svou unikátně dochovanou lidovou architekturu. Je jednou ze součástí husté sítě cyklostezek lemujících Chráněnou krajinnou oblast Blanský les. V úseku Český Krumlov Holašovice měří 24 km.

Vyhlídkový okruh kolem Krumlova s názvem "Psaníčka" začíná u Budějovické brány. Postupně projdete částí města, všemi zámeckými nádvořími, zastavit se můžete například u medvědária, pokračujete kolem zámecké zahrady, lesem Dubík, sídlištěm Plešivec, po mostě přes Vltavu, na Křížovou horu ke kapli, odkud je krásný výhled na město. Trasa měří 10 km.

Procházka na Kleť začíná na 1. zámeckém nádvoří odkud po zelené pokračujete k rozcestníku s modrou značkou pod hájovnou Nový Dvůr. Po modré, cestou kněžny Terezie, přijdete na značku červenou, která vás dovede na vrchol Kleti v nadmořské výšce 1070 m. Kromě rozhledny tu stojí ještě nejvýše položená astronomická observatoř v Čechách. Trasa měří 15,5 km.

Třístoličník - Plechý - Plešné jezero – vaše putování povede nejprve vlakem do Nového Údolí a odtud po červené značce kolem Rosenauerova pomníku na vrchol Třístoličníku. Odtud pokračuje červená hřebenová cesta přes Trojmeznou horu na Trojmezí a dále na Plechý. Po žluté sejdete dolů kolem Stifterova pomníku k Plešnému jezeru. Trasa měří 30 km.

nahoru ^ | tisk | komentovat

Viewed 16368 times