Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyUNESCOČeská inspiraceGEOFUN

Kroměříž - Prohlídka města 2

Mapa prohlídky.

Výchozím bodem naší prohlídky bude Informační centrum (1) na Velkém náměstí, odkud se vydáme k Arcibiskupskému zámku (2). Kromě návštěvních okruhů zámku můžeme také navštívit obrazárnu nebo zámeckou věž s vyhlídkou. Ze zámku se vydáme kolem Arcibiskupského gymnázia (3) do zahrad. Míjíme také Arcibiskupské zámecké víno (4) založené v roce 1266, které jistě stojí za návštěvu a degustaci mešního vína. Následná procházka parkem nebo projížďka na lodičkách jen ještě umocní naše zážitky. Po krátké zastávce v Biskupské mincovně (6) se vydáme nahoru městem do Květné zahrady (7), kde nás čekají mimo jiné dva skleníky, bludiště a v Rotundě zavěšené Foucaultovo kyvadlo. V západní části zahrady si můžeme pohrát s ozvěnou na 244 metrů dlouhé kolonádě od Giovanniho Pietra Tencally. Zde také končí prohlídka prvního okruhu, odkud se vracíme zpět do centra na Velké náměstí.

Možná nevíte, že…

  • Olomoučtí biskupové razili vlastní mince a kardinál Dietrichstein k tomuto účelu zřídil nedaleko zámku novou mincovnu. Od roku 1614 se tu nejprve razily groše, tolary a dukáty a v 70. letech 17. století tu byla vyrobena i první zlatá medaile. Od té doby zde spatřilo světlo světa mnoho dalších portrétních, intronizačních, odpustkových a příležitostních medailí. Všechny zdejší ražby byly v průběhu staletí shromaždovány a jsou dnes k vidění v expozici kroměřížského zámku. Po vatikánské se jedná o druhou největší sbírku na světě.
  • Bývalý františkánský klášter a později také octárna je dnes místem, kde najdete unikátní mozaikové lunety vytvořené kroměřížským rodákem, grafikem a malířem Maxem Švabinským. Původně měly být použity k výzdobě lodžie severního průčelí Národního divadla v Praze. Motivy na lunetách vycházejí z české historie a na poslední z nich jsou zachyceny osobnosti, které stály u stavby Národního divadla.