Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyJižní MoravaMoravskoslezskoTřeboňskoUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN

skočit na navigaci | skočit na obsah


UNES&CO.: nepřihlášený
Přihlásit
výběr jazyka: cn cz de en es fr it jp nl pl ru

Telč.
fotografie: předchozí | další


nahoru ^


Telč - Prohlídka města 2

Mapa prohlídky.

Procházku můžeme zahájit výstupem na Svatodušní věž (1), odkud budeme mít pod sebou Telč a nejbližší okolí jako na dlani. Za povšimnutí jistě stojí měšťanské domy. Dále pak ve východní polovině náměstí dvě kašny (2) a Mariánský sloup (3) nebo v severozápadním cípu náměstí farní kostel sv. Jakuba (4) s mohutnou, 60 m vysokou věží ze 14. století. Jako na dlani máme také renesanční zámek (5), uzavřený modrými vodními plochami, přerušenými jen několika hrázemi. Náměstí Zachariáše z Hradce opustíme Palackého ulicí kolem Svatodušní věže a Horní bránou (6) dojdeme na hráz Ulického rybníka. U barokní sochy anděla Strážce (7) odbočíme šikmo dolů pod hráz cestou zvanou Na dlážkách, která nás dovede ke kostelu Matky Boží (8) na Starém Městě. Projdeme brankou na hřbitov a hned u vchodu do kostela nás zaujme deska připomínající založení kostela roku 1099. Ke hřbitovu přiléhá budova špitálu s kaplí. Špitální ulicí se vydáme na hráz Staroměstského rybníka, kde mineme bývalý parní mlýn (9) a pokračujeme úzkou cestičkou kolem rybníka. Ulicemi Maškovou, Na Korábě a Svatoanenskou (10) přijdeme k portálu hřbitova u sv. Anny (1676) (11) se sochou sv. Donáta. Odtud se projdeme ulicí Na Parkáně k bývalé židovské synagoze (12), postavené začátkem minulého století a zrušené za druhé světové války. Zde také naše prohlídka končí.

Možná nevíte, že…

  • Nejstarší stavební památkou ve městě je 49m vysoká, pozdně románská Svatodušní věž z 13. století. K ní patří i malý emporový kostel, přestavěný koncem 15. století v gotickém slohu.
  • Na konci hráze, při rozcestí ulic Hradecké a 9. května stojí žulová Boží muka z roku 1480, jedna z nejstarších na Vysočině.
  • Můžete k prohlídce města využít nabídky „Okružní jízda Telčí“, která je s výkladem o historii a památkách města, se zastávkou u rozhledny na Oslednicích, spojené s výstupem. Cestovat budete klimatizovaným mikrobusem pro 9 osob.

nahoru ^ | tisk | komentovat

Viewed 3738 times