Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyMoravskoslezskoČeské BudějoviceUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN

skočit na navigaci | skočit na obsah


UNES&CO.: nepřihlášený
Přihlásit
výběr jazyka: cn cz de en es fr it jp nl pl ru

Lednicko-valtický areál.
fotografie: předchozí | další


nahoru ^


Lednicko-valtický areál - Prohlídka areálu 2

Mapa prohlídky.

Naši prohlídku začneme v Lednici, projdeme zámeckým parkem, odkud se z francouzské zahrady dostaneme kolem skleníku do parku anglického. Přejdeme most a úzká cestička vlevo nás dovede až k Minaretu. Cestou ještě mineme umělou jeskyni „Peklo“ (1) a věrnou kopii římského akvaduktu (2). Minaret (3) je bezmála 60 metrů vysoká věž s vyhlídkou v maurském stylu. Zpáteční cestu k lednickému zámku (4) si zpestříme projížďkou na lodičce. Architektura tudorské gotiky nabízí ve svých interiérech kromě dvou prohlídkových okruhů také expozice Galerie. Ale i děti si tu přijdou na své mezi skřítky a zámeckými strašidly v Grottě, umělé krápníkové jeskyni. Milovníky exotiky jistě nadchne palmový skleník se subtropickými a tropickými rostlinami (5). Poté se přesuneme do Valtic, kde můžeme přímo na náměstí navštívit kostel Nanebevzetí Panny Marie (6) nebo nedaleké Národní zemědělské muzeum (7). Za ústřední motiv náměstí můžeme označit kašnu s pískovcovou sochou dívky nebo morový sloup ze 17. století. Jen pár kroků nás dělí od zámeckých schodů, po kterých sejdeme do barokního areálu zámku. Valtický zámek (8), ostatně stejně jako ten lednický, nabízí kromě prohlídkové trasy také procházku zámeckým parkem. Ale můžeme i zůstat a ve sklepích zámku ocenit kouzlo Salonu vín České republiky s ukázkou nejlepší stovky vín, a labužnicky tak ukončit naši prohlídku.

Možná nevíte, že…

  • Hraniční zámeček je postaven na hranici mezi Markrabstvím moravským a Dolním Rakouskem. Svědčí o tom nápis na budově i hraniční potůček, který vytékal z vázy u sochy ležící nymfy.
  • Roku 1676 proběhl ve Valticích čarodějnický proces, který na tehdejší poměry dopadl pro obviněné více než dobře. Údajné čarodějky nejenže přežily mučení a věznění, ale dokonce byly propuštěny jako nevinné.

nahoru ^ | tisk | komentovat

Viewed 6793 times