Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyUNESCOČeská inspiraceGEOFUN

Holašovice - Prohlídka obce

Holašovice jsou zmiňovány již v polovině 13. století, v době kolonizace jihočeského pohraničí. Obec zažila dvě těžké rány. První v 16. století, kdy bezmála všichni původní čeští obyvatelé podlehli moru. Ale téměř okamžitě byla osídlena novými německými osadníky. Podruhé to bylo na počátku druhé světové války, kdy se naplnily snahy místního německého obyvatelstva o připojení obce k říšskému území. V roce 1946 započal nucený odsun, který postihl většinu obyvatel německé národnosti. Na uprázdněná stavení přišlo české obyvatelstvo z vnitrozemí, které mnoho nestavělo, spíše jen opravovalo a udržovalo stávající fond. Na Seznam UNESCO tak mohl být v roce 1998 zapsán téměř zcela dochovaný středověký systém obytných domů a sýpek.

Prohlídka obce začíná v bývalé škole, dnešním infocentru. Najdete tu zajímavou výstavu o dějinách Holašovic. Vlastní prohlídku obce můžete začít kdekoli, ale protože žádná z památkově chráněných budov není přístupná veřejnosti, řekněme si alespoň něco o dvoudispozičním řešení většiny zdejších stavení. Do každé takové budovy se vstupovalo předsíní, která ji rozdělovala na obytnou a hospodářskou část. Jakousi přidanou hodnotou statku býval výměnek, sýpka, chlévy, mlat, stodola a další. Ústřední částí těchto budov býval dvůr a stavby v místě do návsi spojovala brána. Před domy uvidíte předzahrádky, vahadla a ručně vrtané pístové studny. Uprostřed návsi je kaple z roku 1755 a opodál kříž, vysvěcený roku 1935.

Naučná stezka Brložkem vás zavede do obce Brloh v srdci Blanského lesa. První písemná zmínka o ní pochází z roku 1310 a za pozornost u jistě stojí kostel sv. Šimona a Judy, původně svaté Maří Magdalény, založený kolem roku 1340. Nedaleko obce najdete také zřícenina hradu a kláštera Kuklova, laténské hradiště Stržíšek a slovanské hradiště U Ondřeje.

Cyklovýlet za starými Slovany vás povede malebnou jihočeskou krajinou až do Netolic. Tady na vrchu zvaném svatý Ján, probíhá postupná rekonstrukce bývalého přemyslovského hradiště z 10. - 13. století, zmiňovaném v v Kosmově kronice roku 981. Cyklotrasa měří asi 16 kilometrů a vede z Holešovic přes Záboří, Strýčice, Radošovice a Němčice do Netolic.

Cyklotrasy Blanský les pokrývají rovnoměrně celé území CHKO Blanský les a navazují na síť cyklotras Jihočeského kraje. Nové cyklotrasy včetně systému značení odpovídá požadavkům Klubu českých turistů a spojují největší atraktivity Blanského lesa. Trasa UNESCO pak spojuje Český Krumlov s Holašovicemi po třech naučných stezkách, vedoucích Blanským lesem.

Dívčí Kámen je zříceninou jednoho z nejrozsáhlejších gotických hradů v České republice. Vybudován byl mezi léty 1350 – 1360 u dnešní vsi Třísov, asi 9 kilometrů od Českého Krumlova, nad soutokem Křemžského potoka a řeky Vltavy. Dnes se tu pořádají koncerty, historická, šermířská a divadelní vystoupení, středověké trhy, přednášky a výstavy.

Klet' je nejvyšší horou Blanského lesa s nadmořskou výškou 1084 metrů. Na vrchol se nejlépe dostanete 1792 metrů dlouhou sedačkovou lanovkou z obce Krásetín, postavenou mezi lety 1961 – 1963. Na vrcholku najdete kromě observatoře, také rozhlednu postavenou v letech 1822 – 1825 a také Tereziinu chatu s nabídkou občerstvení i ubytování, otevřenou 4. 10. 1925.

Klášter Zlatá Koruna se nachází asi 8 km severně od Českého Krumlova. Za stavbou cisterciáckého kláštera stojí český král Přemysl Otakar II., který mu daroval trn z Kristovy koruny. Klášter byl tak zván Svatá Trnová Koruna a od 14. století Zlatá Koruna. Pro návštěvníky tu je prohlídková trasa kláštera nebo stálá expozice Písemnictví v jižních Čechách.

Český Krumlov se rozkládá pod hřebenem Blanského lesa a protéká jím řeka Vltava. První zmínka o něm pochází z roku 1253. Středověké centrum je od roku 1963 městskou památkovou rezervací a od roku 1992 zapsáno na Seznamu UNESCO. Původní gotický hrad, přestavěný v renesančním slohu, je po Pražském hradě nejrozsáhlejším zámeckým areálem v České republice.

České Budějovice německy Budweis, původní jméno obce bylo Budivojovice, leží na soutoku řek Vltava a Malše. Město dal založit v roce 1265 český král Přemysl Otakar II.. Přidělení vářečnického práva a historie vaření piva se datuje také od 13. století. Dnešní náměstí Přemysla Otakara II. patří k vrcholům středověkého urbanismu v českých zemích.

Zámek Hluboká nad Vltavou býval původně strážní hrad z poloviny 13. století. Hrad prošel složitým vývojem a čtyřmi přestavbami. Svou dnešní podobu získal přestavbou z let 1840 - 1871, čímž vznikl objekt o 140 bohatě vybavených místnostech s jedenácti věžemi a baštami. V blízkosti zámku se rozprostírá zámecký park v anglickém stylu.