Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyJižní MoravaMoravskoslezskoTřeboňskoUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN

skočit na navigaci | skočit na obsah


UNES&CO.: nepřihlášený
Přihlásit
výběr jazyka: cn cz de en es fr it jp nl pl ru

Žďár nad Sázavou.
fotografie: předchozí | další


nahoru ^


Žďár nad Sázavou - Prohlídka města 2

Mapa prohlídky.

A) Východištěm bude Stará radnice (1), odkud se vydáme ke kostelu svatého Prokopa (2) a k Regionálnímu muzeu na Tvrzi (3), kde je možné navštívit nejrůznější tematicky ucelené expozice. V protisměru se Radniční ulicí vrátíme na náměstí k hotelu Veliš, kde zahneme vpravo a projdeme pěší zónou a Nádražní ulicí do parku. Hutařovou ulicí se vrátíme k Sokolovně (4) a Městskému divadlu (5). Pokračujeme vpravo ke kostelíku Nejsvětější Trojice a opět se vrátíme na náměstí k jeho dominantě, k morovému sloupu. Asi hodinová procházka nám umožní seznámit se s objekty, které jsou spjaté nejen s historií, ale také se současností města. B) Za samostatnou prohlídku lze považovat návštěvu zámku a jeho okolí. Okruh začíná prohlídkou poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře (1) a pokračuje k hostinci Táferna, kde zahneme vpravo na most se sochami světců a pokračujeme dále do zámku. Navštívit tu můžeme Muzeum nové generace (2), bazilika minor Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláše (3), expozici architekta Santiniho (4). Ze zámku půjdeme k Dolnímu (nebo také morovému) hřbitovu (5) a Pilské nádrži (6). Do centra města se můžeme vrátit městskou hromadnou dopravou nebo stejnou cestou, kterou jsme přišli.

Možná nevíte, že…

  • Podle legendy se nad tělem Jana Nepomuckého objevila korunka s pěti hvězdičkami, proto také Santini zakomponoval do svého projektu pětkovou symboliku. Základem je pěticípý půdorys, pět vchodů, pět oltářních výklenků, dvakrát pět kaplí kolem centrálního prostoru, pět hvězd a pět andělů na hlavním oltáři. Jedná se o symboliku pěti ran Kristových, ale také pěti písmen v latinském slově „tacui“ (mlčel jsem) a především pěti hvězd ve svatozáři mučedníka, které se podle stejné legendy objevily ve Vltavě.
  • V kupoli je vypodobněn světcův jazyk, jako atribut nevyzrazení zpovědního tajemství. Stejný motiv najdeme i ve tvaru lomených oken, který připomíná meč v pochvě, jinak řečeno, jeho jazyk zůstal skryt v ústech právě jako meč v pochvě.

nahoru ^ | tisk | komentovat

Viewed 1822 times