Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyJižní MoravaMoravskoslezskoTřeboňskoUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN

skočit na navigaci | skočit na obsah


UNES&CO.: nepřihlášený
Přihlásit
výběr jazyka: cn cz de en es fr it jp nl pl ru

Praha.
fotografie: předchozí | další


nahoru ^


Praha - Prohlídka města 2

Mapa prohlídky.

Královskou cestou musel projet budoucí král ke korunovaci a my se vydáme v jeho stopách. Procházka nám zabere, pokud se nebudeme zdržovat prohlídkami interiérů, asi dvě hodiny. Vyjdeme z centra města od Prašné brány do Celetné ulice. Míjíme Dům u Černé matky Boží (1), renesanční Menhartovský palác, Carreto-Millesimovský palác, faru a dům U Tří králů (2), kde v mládí bydlel Franz Kafka. Přicházíme na Staroměstské náměstí (3) s torzem radnice, kde je orloj z roku 1410. Kolem domu U Minuty projdeme na Malé náměstí s kašnou (4) a dále do Karlovy ulice s původními středověkými domy. Nejrozsáhlejším areálem je Klementinum (5), vpravo před Karlovým mostem (6), na který vstoupíme Staroměstskou mosteckou a opustíme ho na druhé straně věží Malostranskou. Mosteckou ulicí přijdeme na Malostranské náměstí (7) s chrámem sv. Mikuláše z 18. století. Odtud pokračuje naše prohlídka Nerudovou (původně Ostruhovou) ulicí. Zde nás upoutá množství domovních znamení v průčelích domů. Ulice končí a my se vydáme vpravo, kudy dojdeme na vyhlídku u Pražského hradu (8), kde Královská cesta končí.

Možná nevíte, že…

Karlův most se původně jmenoval Kamenný, a to až do roku 1870, kdy byl teprve pojmenován po svém zakladateli. Na jeho místě stál od poloviny 12. století do poloviny 14. století románský most Juditin, který 3. února 1342 zničila povodeň. Po katastrofě byl v oblasti Juditina mostu používán 15 let provizorní most dřevěný. Stavba nového mostu začala 9. července 1357 v 5 hodin 31 minut a základní kámen tehdy položil sám císař Karel IV. Datum s přesným určením času bylo vybráno s ohledem na konjunkci Slunce se Saturnem, což byl podle výnosu papeže i astrologů nejvhodnější okamžik roku. Zkuste si napsat za sebou rok, měsíc, den a čas založení mostu. Dostanete pyramidu čísel 135797531 (1357 rok, 9 den, 7 měsíc, 5 hodin a 31 minut).

nahoru ^ | tisk | komentovat

Viewed 3458 times