Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyUNESCOČeská inspiraceGEOFUN

Žďár nad Sázavou - Prohlídka města

Žďár nad Sázavou býval původně tržní osadou, založenou na staré zemské stezce. Osada se vznikla současně se založením zdejšího kláštera řádu cisterciáků roku 1252. Na město byla povýšena počátkem 17. století. Dnes je hostitelem i pořadatelem mnoha kulturně-společenských akcí. Turistům nabízí díky své výhodné poloze celou řadu nejrůznějších druhů aktivního odpočinku. Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře byl zapsán na Seznam UNESCO v roce 1994. Stavba z počátku 18. století je jedním z nejlepších projektů architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichla a zároveň příkladem takzvané barokní gotiky. Celkově nevelký kostel se vymyká jakémukoliv popisu, což je dostatečným důvodem k tomu ho vidět na vlastní oči.

Prohlídku města můžete začít u Staré radnice, odkud se vydáte nejprve ke kostelu svatého Prokopa a Regionálnímu muzeu na Tvrzi. Zdejší expozice jistě stojí za zhlédnutí. Za samostatnou prohlídku lze považovat návštěvu zámku a jeho okolí. Okruh začíná prohlídkou poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře a pokračuje k hostinci Taverna, kde zahnete vpravo na most se sochami světců a pokračujete dále do zámku. Navštívit tu můžete Muzeum knihy, bazilika minor Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláše, expozici architekta Santiniho a Galerii Kinských. Ze zámku půjdete k Dolnímu hřbitovu a Pilské nádrži. Do centra města se můžete vrátit městskou hromadnou dopravou nebo stejnou cestou, kterou jsme přišli.

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře patří mezi nejvýznamnější stavby barokního stavitele Jana Santiniho. Kostel byl postaven ve slohu barokní gotiky. Stavba poutního kostela probíhala v letech 1719–1722 na náklad opata zdejšího cisterciáckého kláštera. Smyslem stavby bylo oslavit Jana Nepomuckého, jako mocného patrona a světce.

Areál zámku i historické centrum města Žďáru nad Sázavou se nachází v areálu bývalého cisterciáckého kláštera. Po zrušení řádu v roce 1784 byl areál kláštera přestavěn na hospodářské středisko a zámek. Dnes tu najdete Muzeum nové generace, expozici ze života architekta Santiniho, expozici barokního umění a další.

Santiniho cyklotrasa je značená 64 kilometrů dlouhá trasa, spojující dvě cyklistické stezky vedoucí přes Vysočinu. Českomoravskou stezku a Pražskou stezku. Vede po trase Vojnův Městec, Radostín, Vepřová, Polnička, Žďár nad Sázavou, Hlinné, Obyčtov, Bobrová, Zvole do Bystřice nad Pernštejnem. Dále se spojuje ještě se stezkou Jeseník–Znojmo.

Posázavská cyklotrasa je středně náročná cesta podél řeky Sázavy, která nabízí romantická zákoutí, půvabná říční údolí a téměř po celé délce velké množství historických památek. Vede po trase Lísek, Nové Město na Moravě, Žďár nad Sázavou, Přibyslav, Havlíčkův Brod, Světlá, Ledeč, Zruč, Poříčí a Týnec nad Sázavou, přes Jílové u Prahy do Davle.

Skanzen Vysočiny na Veselém kopci je ideální tip na rodinný výlet, který vás zavede na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů. Z původních domků stojících na Veselém Kopci se dochovala jenom chaloupka bezzemka - příbytek nejchudší vrstvy. Ostatní stavby sem byly převezeny z okolních vesnic. Dnes má skanzen Vysočina na Veselém kopci na třicet objektů.

Havlíčkova Borová je výlet za jednou z nejvýraznějších postav českých dějin v době obrození. Našim cílem je rodný dům Karla Havlíčka Borovského, postavený v roce 1818 jeho otcem, který tu měl kupecký krám. V roce 1931 bylo v rodném domku Borovského otevřeno muzeum se stálou expozicí věnovanou životu a dílu zdejšího slavného rodáka.

Horácké muzeum v Novém Městě na Moravě bylo založeno roku 1892, jako druhé nejstarší na západní Moravě. Své sídlo našlo v historické budově bývalé renesanční radnice. Jeho expozice se zaměřují na lidovou kulturu moravského Horácka, sklářství, železářství a dějiny města s preferencí lyžařské tématiky, které je věnována největší část.

Polička je někdejší královské věnné město, založené roku 1265 českým králem Přemyslem Otakarem II. Své návštěvníky zaujme mimo jiné také půdorysem města, sevřeného v pozoruhodně zachovaných hradbách. Je rodištěm Bohuslava Martinů, který pocházel z rodiny poličského obuvníka a pověžného, a narodil se ve věžní místnosti zdejšího chrámu svatého Jakuba.

Naučná stezka Žákova hora - Tisůvka je výlet přírodou Českomoravské vrchoviny a Žďárských vrchů. Objevíte tu například prameniště řek Sázavy a Svratky nebo zbytky původních porostů pralesa na Žákově hoře. Okružní trasa začíná v obci Cikháj, měří 10 kilometrů, má 12 zastavení a doba obchůzky každého z dvou okruhů je asi dvě hodiny.