Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyUNESCOČeská inspiraceGEOFUN

Olomouc - Prohlídka města 2

Mapa prohlídky.

Atmosféru města nejlépe poznáme během prohlídky, která může začít na Václavském náměstí s nově otevřeným Arcidiecézním muzeem (1) a s Přemyslovským palácem z 12. stol. Jenom o pár kroků dál stojí Dóm sv. Václava s jednou z nejvyšších věží u nás. Wurmovou ulicí se dostaneme na Biskupské náměstí s honosnými palácovými stavbami ze 17. století, Arcibiskupským palácem (2) a Tereziánskou zbrojnicí (3). Křížkovského ulicí, kde sídlí Univerzita Palackého (4), projdeme na náměstí Republiky, jehož ústředním motivem je kašna Tritónů (5). Můžeme tu navštívit expozici Vlastivědného muzea (6) a Muzea umění (7), ale také chrám Panny Marie Sněžné (8). Náměstí opustíme Univerzitní ulicí a kolem Jezuitského konviktu jehož součástí je kaple Božího těla (9), kaple sv. Jana Sarkandra a Vily Primavesi (10) dojdeme až na Žerotínovo náměstí, kde je další církevní památka hodna naší pozornosti, kostel sv. Michala (11). Odtud se propleteme úzkými uličkami starého města na Dolní náměstí, kde stojí další z barokních kašen - Jupiterova (12) a Neptunova (13) nebo původní mariánský morový sloup. Než dojdeme na Horní náměstí k radnici s orlojem, mineme ještě další kašnu, Arionovu (14), z roku 2002. Na Horním náměstí se zastavíme u proslulého Sloupu Nejsvětější Trojice (15), odkud si můžeme prohlédnout průčelí Petrášova (16) a Edelmannova paláce (17). Ale jsou tu také k vidění například další kašny - Herkulova (18), Caesarova (19) a Jupiterova (20) - nebo kostel sv. Mořice (21). Putování zakončíme u Terezské brány (22), ke které se dostaneme Pavelčákovou ulicí kolem Vodních kasáren.

Možná nevíte, že…

  • Mariánský sloup na Dolním náměstí sloužil jako projev díků za přečkanou morovou epidemii v Olomouci. Jeho staviteli Renderovi se zdál málo honosný, proto přišel s myšlenkou postavit na Horním náměstí sloup mnohem velkolepější.
  • Olomoucký trojiční sloup je vrcholným dílem hned několika umělců a řemeslnických mistrů, kterým ale mnoho štěstí nepřinesl. První, kdo zemřel již během stavby, byl Václav Render. Ani jeho následovníkům, Františku Thoneckovi, Janu Václavu Rokickému a Augustinu Scholtzovi, nebylo dopřáno spatřit dokončenou stavbu. Tu dokončil až Rokického syn Jan Ignác.
  • Pozlacená replika dělové koule připomíná, že sloup byl několikrát zasažen pruskými děly během obléhání roku 1758. Olomoučtí se vydali v procesí žádat pruského generála, aby jeho vojáci na monument nestříleli. Generál James Keith jejich přání vyhověl, a tak byl sloup dalších škod ušetřen.