Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyUNESCOČeská inspiraceGEOFUN

Olomouc - Prohlídka města

Olomouc ležící v samém srdci Hané a jako stotisícové město patří k nejvýznamnějším moravským metropolím, kde si dávala dostaveníčka dějiny s osobnostmi a věda s pokrokem. Tradici budování morových sloupů odstartoval v křesťanských zemích Tridentský koncil. Dobou svého vzniku v letech 1716-1754 patří olomoucký monument k posledním příkladům této módní vlny, ale svou výtvarnou koncepcí, bohatstvím figurální výzdoby a konečně i rozměry se od všech podobných památek výrazně odlišuje. Vysvěcení 35 metrů vysokého monumentu proběhlo 9. září 1754 a osobně se ho zúčastnili císařovna Marie Terezie s chotěm Františkem Josefem I. Štěpánem Lotrinským. Sloup Nejsvětější Trojice byl na Seznam UNESCO zapsán v roce 2000.

Prohlídku města může začít na Václavském náměstí prohlídkou Arcidiecézního muzea, Přemyslovského paláce nebo Dómu sv. Václava. Odtud dojdete na Biskupské náměstí s paláci ze 17. století a Tereziánskou zbrojnicí. Projdete na náměstí Republiky s kašnou Tritónů, kde sídlí Vlastivědné muzeum a stojí chrám Panny Marie Sněžné. Z náměstí se vydáte kolem Jezuitského konviktu, kaple sv. Jana Sarkandra a kaple Božího těla na Žerotínovo náměstí s kostelem sv. Michala. Pokračujete na Dolní náměstí s kašnou Jupitera a Neptuna nebo mariánským sloupem. Na Horním náměstí s radnicí, orlojem, Sloupem Nejsvětější Trojice, kašnami Herkula, Caesara a Jupiterova nebo kostelem sv. Mořice prohlídka končí.

Radnice je rozsáhlá dvoupatrová stavba na Horním náměstí, která se stala symbolem hospodářského a politického významu někdejšího královského hlavního města. Vedle věže radnice je umístěn druhý nejstarší orloj v České republice. Autorem jeho současné podoby v duchu socialistického realismu je Karel Svolinský.

Arcibiskupský palác patří mezi významné raně barokní stavby na Moravě. Vznikl podle projektu italského architekta Filiberta Lucheseho na místě staršího renesančního paláce. Tvoří jej sedm dvoupatrových křídel obíhajících dva vnitřní dvory. Uliční fasáda má bohatě členěné průčelí se třemi portály. V interiéru se dochovala původní barokní štuková výzdoba místností.

Arcidiecézní muzeum a Muzeum moderního umění v Olomouci bylo založeno v roce 1952 jako součást Vlastivědného muzea. Po roce 1989 získalo samostatnou budovu v centru města. Muzeum spravuje více než 65 000 sbírkových předmětů z oblasti malířství, sochařství, kresby, volné a užité grafiky, fotografie, užitého umění a dokumentace architektury a je třetí největší institucí svého druhu v České republice.

Klášter Hradisko je původně Benediktinský klášter vystavěný k poctě svatého Štěpána olomouckým knížetem Otou Sličným a jeho ženou Eufemií v roce 1078. V polovině 12. století převzali klášter Premonstráti, kteří jej vlastnili až do jeho zrušení roku 1784. Od roku 1802 až do současnosti slouží budova jako vojenské nemocnice. Klášter patří k nejstarším na Moravě.

Vlastivědné muzeum Olomouc sídlí v budově bývalého kláštera Klarisek. Komplex budov, jehož součástí je i kostel sv. Kláry, pochází z 2. poloviny 18. století a jeho tvůrci jsou pravděpodobně Matěj Kniebandl a Václav Beda. Muzeum nabízí několik stálých expozic jako Geologie a mineralogie, Od orloje k hodinám nebo Pravěk Olomoucka a Zoologie.

Sbírkové skleníky a Botanická zahrada jsou součástí olomouckého výstaviště Flora. Skleníky palmový, kaktusový, tropický a subtropický, patří k největším v České republice. V každou roční dobu tu raší, kvetou a přinášejí plody desítky nejexotičtějších druhů rostlin, proto jsou návštěvníkům přístupny téměř po celý rok s výjimkou zimních měsíců.

Vila Primavesi je výjimečným příkladem spojení vídeňské a anglické secese. Secesní vilu postavili vídeňští architekti Franz von Krauss a Josef Tölk pro olomouckou bankéřskou rodinu Primavesi na pozemku na hradbách historického jádra města v letech 1905–1906. V interiéru se zachovaly skvosty secesního uměleckého řemesla z dílny Wiener Werkstätte.

Fort XVII patří do první čtveřice pevností, které vznikaly postupně od roku 1850 západně a jihozápadně od pevnosti Olomouc. Částečně připomíná starší forty na Tabulovém a Šibeničním vrchu, liší se však zejména konstrukčními prvky, jako mohutnými zemními valy, osazenými těžkou dělostřeleckou výzbrojí. V centru pevnosti je takzvaný reduit, který sloužil jako ubytovací zařízení.

Svatý Kopeček a jeho vznik je spojen se jménem olomouckého obchodníka s vínem Jana Andrýska, který dal na kopci zvaném Svatá hora postavit kapli, vysvěcenou roku 1633. Kaple stojí na pozemku premonstrátského opatství Klášterní Hradisko s premonstrátskou řeholní komunitou, která zde působila od roku 1151. Klášter byl na tomto místě založen v roce 1078.